son yıllarda hayatımıza girmeye başlayan yapay zeka kavramının en önemli aktörlerinden birisi olan ve arama motorlarının yerini alması beklenen ChatGPT yeni versiyonu ile birlikte bir çok maharet sergilemiş dünya genelinde milyonlarca kullanıcının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bu yoğun ilgi ve ardı arkası gelmeyen sorular sonrası bu teknoloji harikası site servis dışı kalarak kullanıcı girdilerine hiç bir tepki vermeyen bir siteye dönüşmüş durumda..

Yoğun kullanım sırasında bir çok websitesinin çöktüğüne daha önce onlarca kez şahit olduk ama açıkcası hiç birisi bu kadar uzun sürmemişti, bu durum gösteriyor ki sitenin servis dışı kalmasının sebebi başka bir sorun. Yetkililerden resmi olarak bir açıklama yapılmamış olsada alanında uzman isimler yaptıkları yorumlarda bu teknolojinin çok fazla kaynak tüketimine sebep olduğu için günümüz teknolojik cihazlarının böyle yoğun bir işlem gücüne cevap veremeyeceğini belirtmekteler. Yapay zeka teknolojilerinin milyonlarca kullanıcının sorularına anlık cevaplar verebilmek için oldukça büyük veri topluluklarında arama yaptıkları ve bu veriyi yorumlayarak cevap oluşturduklarını düşünürsek ortaya çıkan işlem gücünü tahmin etmek çokta zor değil, bu işlem gücünün yanında bu sistemlerin henüz yolun başında olduğu da düşünülürse bu tarz çökme yada kesintilerle daha çok karşılaşacağımızı tahmin etmek zor değil.

Günümüzde bilgiye ve topluluklara ulaşmanın en hızlı yolu olan internet, milyonlarca insanın her gün milyarlarca sorgu yaptığı büyük bir okyanusa dönüşmüş durumda, her ne kadar farklı insanlar farklı ülkelerde yaşasalarda yaptıkları aramalar aslında o kadar da farklı değil, mesela haber gündemi, hisse bilgileri, futbol gibi küresel kavramlar dünyanın neresinde olursa olsun insanların her gün aradığı konular, bu konuların yanında programlama ile ilgili temel kavram ve basit sorunlar, excel, photoshop, telefon ayarları gibi günlük hayatta kullandığımız sıradan işlerle ilgili aynı sorgular dünyanın her noktasında her gün sürekli aranmakta ve hep aynı cevaplarla çözüm insanlara sunulmaktadır. İşte yapay zeka olarak bildiğimiz ChatGPT ve türevleri olan dil işleme yeteneğine sahip sohbet robotlarının çıkış noktasıda aslında bu tekrarlayan sorgulardır. Aslında konuya daha derinden bakmak gerekirse bize yapay zeka olarak sunulan bu teknoloji gerçekte veri biliminin ulaştığı en uç noktalardan birisidir ve bu teknolojinin yaptığı en önemli iş mevcut bilgileri tarayarak kullanıcılara ihtiyacı olan cevapları sağlamaktır.